Pytania i odpowiedzi

Ogólne

Nie posiadam środków na przeprowadzenie zabiegu.
Europejska Grupa Medyczna finansuje znaczną część zabiegu, dzięki czemu pacjent nie musi oczekiwać na refundację, a cena zabiegu zaczyna się już od 199 zł. Jednocześnie istnieje też możliwość rozłożenia pozostałej kwoty na raty.
Czy leczenie za granicą jest bezpieczne?
Jak najbardziej –poziom okulistyki w Czechach jest bardzo wysoki, a zabieg usunięcia zaćmy należy do bezpiecznych. Niemniej jednak jak przy każdym zabiegu mogą wystąpić komplikacje, dlatego rekomendujemy, aby pacjenci przed zabiegiem przeszli badanie kwalifikacyjne u polskiego lekarza raz przedstawili zaświadczenie od lekarza POZ o braku przeciwwskazań do zabiegu usunięcia zaćmy. Dodatkowo Europejska Grupa Medyczna współpracuje z renomowanymi klinikami okulistycznymi w kraju, dzięki czemu proces rekonwalescencji po operacji usunięcia zaćmy prowadzony jest już pod okiem polskich specjalistów.
Dlaczego zabieg usunięcia zaćmy przeprowadzany jest najczęściej w Czechach?
Po pierwsze Czechy słyną ze znakomitej jakości opieki okulistycznej. W Czechach istnieje bardzo wiele silnych ośrodków okulistycznych, a wiele z nich posiada również oddziały za granicą. Obecnie czeskie kliniki przyjmują pacjentów z całej Europy, w tym również polskich, oferujące im najwyższej jakości leczenie i obsługę w języku polskim. Ważna jest także dogodna lokalizacja – dojazd z Warszawy zajmuje około 4 i pół godziny.
Co oferujemy?
W każdym pakiecie oferujemy naszym klientom rezerwację szybkiego terminu wraz zabiegiem w renomowanej klinice w Czechach, tłumaczenie dokumentacji, finansowanie części kosztów zabiegu oraz złożenie wniosku w imieniu klienta w NFZ. Możliwe są również również badanie wstępne w klinice w Polsce oraz transport. Wyższe pakiety różnią się między sobą rodzajem wszczepianej soczewki. Wszystkie zabiegi przeprowadzane są przy użyciu najwyżej ocenianych na rynku soczewek wewnątrzgałkowych produkcji amerykańskiej oraz niemieckiej.
Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?
Obecnie na bezpłatny zabieg zaćmy w ramach publicznej służby zdrowia oczekuje ponad 500 tysięcy polskich pacjentów, a czas oczekiwania na zabieg często przekracza dwa lata. Cena zabiegu w prywatnej klinice w Polsce o podobnej renomie i przy użyciu soczewek renomowanych firm to wydatek często przekraczający 3 tysiące złotych. Oferujemy szybki termin zabiegu, na najwyższym poziomie w renomowanej klinice w Czechach, Niemczech lub na Słowacji którego koszt po refundacji jest ponad trzykrotnie mniejszy. Każdy z naszych pacjentów otrzymuje indywidualnego opiekuna pacjenta, który bezpiecznie i profesjonalnie prowadzi pacjenta przez proces leczenia aż do pełnego odzyskania dobrego widzenia.
Czy zabieg usunięcie zaćmy musi zostać przeprowadzony zagranicą?
Zgodnie z Dyrektywą 2011/24/UE jest to warunek konieczny do otrzymania zwrotu leczenia ze środków publicznych w wyznaczonej kwocie.
Jakie warunki muszę spełnić?
Pacjent powinien mieć ważne i prawidłowo wypełnione przez okulistę skierowanie na zabieg zaćmy oraz posiadać aktualne ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Jednocześnie ogólny stan jego zdrowia powinien być odpowiedni dla przeprowadzenia zabiegu. Rekomendujemy skorzystanie z pakietu usług z badaniem wstępnym w Polsce, które pozwoli na ostateczną kwalifikację pacjenta przed zabiegiem.
Jak działa refundacja zabiegu usunięcia zaćmy?
Polscy pacjenci począwszy od listopada 2014 roku mogą leczyć zaćmę za granicą i uzyskać refundację wydatków na leczenie od NFZ. Gwarantuje to Dyrektywa 2011/24/UE w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej oraz polskie przepisy ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Pomagamy naszym pacjentom skorzystać z powyższego prawa wspomagając organizację ich leczenia, oferując przy tym pakiet usług w zależności od wybranej oferty.

Zabieg

Czy jest możliwość operacji jednocześnie obojga oczu?
Technicznie jest to możliwe i zdarza się, że zabieg taki jest wykonywany jednak ze względu na bezpieczeństwo odradzamy przeprowadzenie takiego zabiegu jednocześnie. Jeżeli pacjent nie miał jeszcze operacji zaćmy najlepiej najpierw zoperować jedno oko, a dopiero po zaleconym przez lekarza czasie drugie. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia dwóch operacji zaćmy dzień po dniu.
Jakie badania zostaną mi wykonane przed zabiegiem?
Po przybyciu do kliniki okulistycznej i rejestracji czeka na Państwa kilka bezbolesnych badań (np. mierzenie ciśnienia wewnątrz gałkowego, wyliczenie mocy optycznej sztucznej soczewki itp.), które dostarczają chirurgowi ważnych informacji o stanie Państwa oczu. Potem uzyskają Państwo odpowiedzi na wszystkie Państwa pytania dotyczące operacji.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg usunięcia zaćmy jest wykonywany przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego i zazwyczaj jest zupełnie bezbolesny.
W jaki sposób wykonywany jest zabieg?
Po znieczuleniu miejscowym kroplami pielęgniarki odprowadzają Państwa do sali zabiegowej. Przed wejściem na salę przebierają się Państwo w ubiór operacyjny. Następnie pielęgniarka ułoży Państwa na stole operacyjnym, zdezynfekuje okolice operowanego oka i założy Państwu na usta maseczkę chirurgiczną. Dbamy o to, aby umożliwić Państwu swobodne oddychanie pod maseczką chirurgiczną. Podczas operacji zaćmy mogą Państwo czuć dotyk lub lekki ucisk, ale nie będą Państwo czuli bólu. Na operowane oko zostanie skierowane mocne światło, które może powodować niewielkie uczucie dyskomfortu, może się też zdarzyć, że płyn, którym chirurg przepłukuje oko podczas operacji, może spłynąć na twarz lub we włosy. Pierwszym krokiem lekarza jest usunięcie zmętniałej soczewki oka, następnie dokonanie implantacji nowej sztucznej soczewki do oka. Kliniki, z którymi współpracujemy operują zaćmę jedynie najnowocześniejszymi dostępnymi metodami, a w szczególności za pomocą fakoemulsyfikacji.
Jak długo trwa zabieg usunięcia zaćmy?
Zabieg usunięcia zaćmy trwa zazwyczaj ok 15 minut.

Soczewki

Soczewki wieloogniskowe

Pseudoakomodacyjna AcrySof ® ReSTOR® została stworzona z myślą o pacjentach, którzy po zabiegu usunięcia zaćmy pragną cieszyć się zdolnością ostrego widzenia zarówno w dal, jak i z bliska bez konieczności korekcji okularowej. Soczewka ReSTOR® wykorzystuje zjawiska refrakcji i dyfrakcji światła pozwalając pacjentom uzyskać efekt „pseudoakomodacji”, tzn. zdolność ostrego widzenia na różne odległości. W najbardziej zbliżony do zdrowej soczewki ludzkiej naśladuje jej zdolności akomodacyjne. Ok. 80 % pacjentów po wszczepieniu soczewek ReSTOR® w ogóle nie potrzebuje okularów do wykonywania codziennych czynności, takich jak czytanie, praca przy komputerze, prowadzenie samochodu czy uprawianie sportu. Aby działanie soczewek ReSTOR® było zadowalające, konieczne jest ich wszczepienie w obu oczach. Poza właściwościami pseudoakomodacyjnymi soczewka ReSTOR® charakteryzuje się tymi wszystkimi właściwościami, które posiada soczewka „Natural”.

Soczewki multifokalne – Acrysof IQ RESTOR – są najbardziej zbliżone w funkcjonalności do naturalnej soczewki pacjenta. Pozwalają na dobre widzenie zarówno do dali, jak i do bliży (nie ma konieczności korzystania z okularów do czytania – korygują więc presbiopię czyli starczowzroczność). Soczewki multifokalne toryczne – RESTOR TORIC – poza funkcjonalnością, jaką dają soczewki multifokalne doskonale korygują astygmatyzm. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie AcrySof® ReSTOR®: Jeżeli pacjent wybierae soczewki wieloogniskowe lub toryczne, najpierw musi zostać przeprowadzona konsultacja i badania, po których zamawiana jest specjalna soczewka. Dopiero podczas następnej wizyty dokonywany jest zabieg. (oznacza to konieczność 2 krotnej wizyty w klinice w Czechach). Jeżeli zabieg będzie wykonywany na obu oczach, to powinna być w obu oczach jednakowa soczewka lub przynajmniej soczewka podobnego rodzaju.

Soczewki jednoogniskowe

Ich zastosowanie zapewnia dobre widzenie w dal, natomiast ostre widzenie bliskich obiektów wymaga użycia okularów.

1. Soczewki Acrysof Natural – mają filtry UV, które dodatkowo chronią delikatną siatkówkę oka przed szkodliwym promieniowaniem zewnętrznym. Soczewki te dzięki specjalnej umieszczonej na krawędzi strefie optycznej pozwalają widzieć dobrze obraz w całym polu.

2. Soczewki Acrysof IQ – mają filtry UV jak soczewki Natural plus, filtr światła niebieskiego. Soczewki te dzięki specjalnej, umieszczonej na krawędzi strefie optycznej pozwalają widzieć dobrze obraz w całym polu. Kierują Państwo samochodem również gdy zmierzcha lub w nocy? Odczuwają gorsze widzenie we mgle? Wówczas należy wybrać wewnątrzgałkową soczewkę asferyczną AcrySof® IQ.

3. Soczewki toryczne – Acrysof TORIC – korygują również astygmatyzm, wadę wzroku, którą pacjent miał przed operacją zaćmy. Stosowane są również u pacjentów, u których zaćmie towarzyszy stożek rogówki.

Soczewki apodyzowane, dyfrakcyjne
Apodyzacja oznacza stopniową zmianę właściwości stref dyfrakcji od środka w kierunku zewnętrznej krawędzi soczewki w celu utworzenia łagodnego przejścia światła pomiędzy punktami ogniskowania obrazu przedmiotów położonych daleko, w pośredniej odległości i blisko. Dyfrakcja dotyczy zaginania lub rozszczepiania światła na wiele punktów ogniskowania, gdy przechodzi ono przez soczewkę centralną część soczewki AcrySof ReSTOR stanowi apodyzowany dyfrakcyjny element optyczny. Oznacza to, że kilka niewielkich stref w tym centralnym obszarze współpracuje ze sobą, ogniskując światło zarówno w przypadku przedmiotów położonych blisko. Widzenie na bliską odległość: Dotyczy punktu ostrości, który zazwyczaj znajduje się 40 cm lub mniej od oczu. Określane także, jako „wzrok do czytania”. W tym zakresie ostrości wzroku zazwyczaj znajdują się czytane książki, gazety lub etykiety butelek leków.
Jakie soczewki otrzymam w ramach Państwa usługi?
W ramach naszej oferty wszyscy pacjenci otrzymują soczewki najwyższej jakości produkcji amerykańskiej oraz niemieckiej. Oferujemy szeroki wachlarz soczewek, które pozwalają również na korektę innych wad wzroku oraz brak konieczności noszenia okularów. Do oferowanych soczewek należą:
Jakie soczewki mam wybrać
Dobór odpowiedniej soczewki wewnątrzgałkowej przed operacją zaćmy jest niezwykle istotny i gwarantuje pełną satysfakcję pacjenta po zabiegu. Mamy bardzo duże doświadczenie i podczas rozmowy telefonicznej pomożemy Ci wstępnie dobrać najlepszą dla Ciebie soczewkę. Dodatkowo też w wybranych miastach w Polsce możemy zorganizować badanie kwalifikacyjne, gdzie doświadczony lekarz okulista może Ci pomóc w podjęciu decyzji oraz wykonać dodatkowe badania.

Dokumenty

Jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku o refundacjęz NFZ?
Korzystając z naszych usług nie musisz się o to martwić. Złożymy za Ciebie prawidłowo wypełniony wniosek do NFZ wraz z pełną wymaganą dokumentacją.
Jakie dokumenty są mi potrzebne?
Wymaganymi dokumentami jest dokument tożsamości, prawidłowo wypełnione przez okulistę skierowanie na zabieg zaćmy, zaświadczenie od Państwa lekarza o braku przeciwwskazań do odbycia zabiegu. Każdy nas pacjent przed zabiegiem otrzymuje pełen komplet dokumentów oraz informacji.

Transport

Ile trwa podróż?
W zależności od miasta zamieszkania podróż w jedną stronę może wynieść różną ilość czasu. Dla przykładu podróż z Warszawy komfortowym busem trwa ok 4,5 godziny, natomiast z Katowic jest to jedynie ok 1,5 godziny.
Jak mogę dostać się do kliniki w Czechach?
Oferujemy pakiety z komfortowym i nowoczesnym dedykowanym transportem w obie strony. Obecnie oferujemy możliwość wyjazdu z Warszawy, Trójmiasta, Krakowa, Łodzi, Wrocławia oraz Śląska do klinik w Czechach jak również z Poznania i Szczecina do kliniki w Pasewalku w Niemczech oraz z Białegostoku i Suwałk do kliniki w Łoździejach na Litwie. Możesz również dojechać na zabieg usunięcia zaćmy we własnym zakresie, a w takiej sytuacji, jeśli koszt transportu jest zawarty w naszym pakiecie to otrzymasz dodatkową bonifikatę.

Opłaty

W jaki sposób należy zrealizować płatność?
Płatność za wybrany pakiet powinna zostać zrealizowana najpóźniej siedem dni przed zabiegiem za pomocą przelewu lub poprzez opłacenie w najbliższej placówce pocztowej lub innym punkcie za pomocą przekazanego blankiety wpłaty.

Refundacja

Czy mogę nie uzyskać zwrotu z NFZ?
Jeśli podlegasz ubezpieczeniu NFZ to możesz uzyskać zwrot za leczenie za granicą, w szczególności za zabieg usunięcia zaćmy, iniekcję doszklistkową lub witrektomię. Nie musisz się jednak o to martwić - wniosek o refundację składają za Ciebie nasi doświadczeni prawnicy.
Czy to naprawdę działa?
Od roku 2016 ponad 15 tysięcy polskich pacjentów rocznie korzysta z takiej możliwości. Możesz tu również liczyć na nasze bogate doświadczenie – ponad trzy tysiące pacjentów wybrało nasze usługi i dla każdego z tych pacjentów udało nam się uzyskać refundację.
Jak mogę sprawdzić czy jestem ubezpieczony w NFZ?
Taką informację uzyskasz w każdym regionalnym oddziale NFZ.
Nie mam konta, czy mogę odebrać zwrot w innej formie niż przelew na konto?
Ponieważ finansujemy Twój zabieg zwrot z NFZ trafia do naszego partnera finansującego.
Jak mam złożyć wniosek o refundację?
Korzystając z naszych usług nie musisz się o to martwić. Zespół naszych doświadczonych prawników złoży za Ciebie prawidłowo wypełniony wniosek do NFZ wraz z pełną wymaganą dokumentacją.
Jak długo muszę czekać na zwrot środków z NFZ?
Pacjenci Europejskiej Grupy Medycznej nie muszą czekać na zwrot środków, gdyż w zakresie refundacji otrzymują finansowanie zabiegu. Zwrot środków następuję w okresie jednego do dwóch miesięcy od wykonania zabiegu bezpośrednio do partnera finansującego zabieg.
Jaka jest wysokość zwrotu?
Dla zabiegów wykonanych w 2019 roku NFZ kwota zwrotu za operację usunięcia zaćmy wraz z kwalifikacją do zabiegu oraz kontrolą po zabiegu to 2243,20 zł. W tej wysokości finansujemy Twój zabieg, jednak warunkiem do uzyskania pełnej refundacji jest obowiązkowa kontrola od 15 do 27 dnia po zabiegu. W wypadku braku kontroli kwota refundacji jest niższa o ok 440 zł. Kwota, którą zwraca NFZ zmienia się co roku oraz w przypadku zmian zarządzeń Prezesa NFZ. Jeżeli skorzystasz jednak z naszych usług nie musisz się o to martwić – dzięki usłudze finansowania z góry wiesz, ile zapłacisz za zabieg. To my dokonujemy rozliczenia z NFZ i nawet jeżeli wysokość zwrotu odbiega od sfinansowanej przez nas kwoty to Ty płacisz tylko niezmienną i ustaloną z nami opłatę za zabieg.
Czy należy mi się zwrot NFZ?
Jeśli jesteś obywatelem Polski ubezpieczonym w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i masz prawidłowo wypełnione skierowanie na zabieg to przysługuje Ci zwrot NFZ. Przed wykonaniem zabiegu sprawdzimy za Ciebie Twoje skierowanie tak żeby mieć pewność zwrotu.

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz