Baza wiedzy

Jak dbać o zdrowie oczu? Suplementy diety wspomagające wzrok.

Jak dbać o zdrowie oczu? Suplementy diety wspomagające wzrok.

Istnieje szereg chorób oczu, które rozwijają się wraz z wiekiem. Należą do nich m.in. jaskra, zaćma, starcza krótkowzroczność, a także problemy związane z samym aparatem ochronnym oka – np. niedrożność dróg łzowych czy podwijanie się powiek. Czy istnieje sposób na zahamowanie rozwoju tych chorób? Czy istnieją witaminy na oczy, które mogą pomóc? Na te pytania odpowie nasz specjalista.

 

Suplementy diety a badania naukowe

Badania ostatnich lat dowodzą, że regularne przyjmowanie określonych dawek suplementów diety jest w stanie nie tylko zahamować rozwój niektórych schorzeń narządu wzroku, ale także doprowadzić do cofnięcia powstałych już uszkodzeń. Oczywiście należy pamiętać, że to dieta powinna stanowić pierwsze źródło niezbędnych witamin i mikroelementów. Odpowiednio zbilansowany schemat żywieniowy można wspierać przyjmowaniem suplementów. Do składników, które mają ogromny wpływ na wzrok zaliczają się: tauryna, cynk, miedź, selen, L-cysteina, witaminy A, E, C oraz z grupy B.

 

Czytaj także: Zaćma a jaskra

 

Badania przeprowadzone na grupie pacjentów cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej, którzy przyjmowali regularnie 25 mg cynku w formie tabletek, potwierdziły znaczną poprawę wzroku. Podobne analizy wykonano na grupie przyjmującej mieszaninę witamin (A, C, E, beta-karoten, cynk, tauryna, miedź, luteina, zeaksantyna) i uzyskano równie zadowalające wyniki. W przypadku starczego zwyrodnienia plamki żółtej oka pozytywne efekty przynosiła także terapia polegająca na przyjmowaniu suplementów z miłorzębu japońskiego (Ginkgobiloba), które znacznie poprawiały ostrość widzenia wskutek zwiększenia przepływu krwi do oczu.

 

Dla kogo witaminy na oczy?

Witaminy na oczy mogą profilaktycznie stosować wszystkie osoby, którzy intensywnie eksploatują zmysł wzroku, np. spędzają wiele godzin przed komputerem, dużo czytają, zajmują się w pracy precyzyjnym dostrzeganiem detali na ekranie komputera czy spędzają wiele godzin na słońcu bez okularów przeciwsłonecznych. Nawet jeśli nie mają problemów z widzeniem, powinni szczególnie chronić swoje oczy i wspomóc organizm dodatkową dawką suplementów. Witaminy na oczy są tym bardziej pożądane, jeśli już pojawiły się problemy ze wzrokiem. Jeśli pacjentowi doskwiera dyskomfort z oczami to automatycznie kieruje się w pierwszej kolejności do apteki i to właśnie tam szuka pomocy. Wskazaniem do przyjmowania preparatów wspomagających jest np. zaćma, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki czy zwyrodnienie plamki. Witaminy na wzrok polecane są także szczególnie osobom starszym, których oczy wymagają szczególnego wsparcia i troski. Jednak trzeba pamiętać, że witaminy nigdy nie wyleczą żadnej choroby.

 

Działanie mikroelementów i witamin na wzrok

Wspominana często tauryna obecna jest m.in. w mięsie indyka, soczewicy lub mleku krowim i kozim i to właśnie ona odpowiada za ochronę białka znajdującego się w soczewce oka. W związku z tym jest to idealny składnik dla osób narażonych na rozwój zaćmy starczej lub pragnących w sposób naturalny zahamować jej rozwój. Niestety nie istnieje sposób na skuteczne i całkowite zatrzymanie zmian chorobowych powstałych w wyniku zaćmy, która powoduje mętnienie soczewki oka wskutek rozkładu białek. Najskuteczniejszych sposobem gwarantującym pełne wyleczenie jest operacyjne usunięcie uszkodzonej soczewki i zastąpienie jej nową, syntetyczną.

Nie można zapominać o zbawiennym działaniu witamin – A, E, C, i grupy B, które m.in. zwiększają zdolności regeneracyjne oka, polepszają zdolności widzenia w ciemności, uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegają negatywnemu działaniu wolnych rodników czy zmniejszają uczucie znużenia i zmęczenia, co także ma bezpośredni wpływ na ostrość wzroku.

 

Z czego składają się suplementy diety na oczy?

Suplementy diety na oczy składają się głównie z wyżej wymienionej tauryny, witaminy A, E oraz C. Jednak to nie wszystkie składniki, które powinny znaleźć się w tego typu tabletkach. W suplementach na oczy warto zwrócić uwagę na zawartość: kwasów omega-3, karotenoidy oraz cynku. Warto wspomnieć, że również odpowiednie dostarczenie luteiny i zeaksantyny wpływa na poprawę wzroku np. u osób z plamką żółtą (AMD). W suplementach diety na oczy możemy spotkać różne formy chemiczne luteiny na oczy – wolną oraz zestryfikowaną. Obie formy tego związku tak samo przyswajają się do organizmu. Jednak luteina w formie estru musi dodatkowo zostać przekształcona w formę wolną. Proces ten jest zależny od aktywności enzymów jelitowych oraz obecności w pokarmie innych związków tłuszczowych. Producenci suplementów na oczy prześcigają się w zawartości luteiny w jednej kapsułce . Często duża dawka wynika z tego, że zastosowano luteinę zestryfikowną, która „dużo waży”, a zawartość wolnej luteiny jest znacznie niższa.

 

3 mniej znane składniki w suplementach diety, które najlepiej wpływają na oczy:

 

Luteina

 

Związek zaliczany do grupy karotenoidów – naturalnych barwników roślinnych, który jest bardzo ważny z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Stanowi silny przeciwutleniacz ochraniający oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Możemy dostarczać ją do organizmu poprzez spożycie takich produktów jak: jajka, zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe oraz warzywa pomarańczowe. Luteina stanowi substancję wykorzystywaną w profilaktyce zaćmy i zmianom zwyrodnieniowym plamki żółtej.

 

Zeaksantyna

Kolejny z karotenoidów roślinnych o dużym potencjale antyoksydacyjnym wspomagającym prawidłowe widzenie. Wraz z luteiną odpowiada za ochronę soczewki oraz plamki żółtej w oku, odpowiedzialnych za przejrzystość i ostrość wzroku, których degeneracja prowadzi do znaczącego pogorszenia jakości widzenia, a także ochronę przed oślepiającym światłem oraz zaćmą.

 

Kwasy omega-3

Może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale występuje wysoki stopień korelacji pomiędzy ciśnieniem krwi regulowanym przez kwasy omega-3, a zdrowiem narządu wzroku. W gałkach ocznych znajduje się spora ilość niewielkich naczyń krwionośnych, które są wrażliwe na wszelkie, niekorzystne zmiany, spowodowane przez zbyt wysokie ciśnienie. Zatem kwasy EPA i DHA zabezpieczają przed pogorszeniem jakości wzroku.

 

Suplementy diety oparte na naturalnych składnikach, tworzone na bazie surowców bogatych w antyoksydanty i witaminy, które bardzo korzystnie oddziałują na zdrowie aparatu wzroku. Jednak nigdy nie zastąpione one ingerencji lekarza i są one tylko uzupełnieniem witamin w organizmie.

 

Przeczytaj także:

Rodzaje soczewek w leczeniu zaćmy
Jak dbać o zdrowie oczu
Jak dbać o wzrok po 50
Jak przedłużyć zdrowie oczu

 

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz