Leczenie za granicą bez zgody NFZ


Leczenie za granicą bez zgody NFZ

Jeżeli ustaliłeś w poprzednim wpisie, że potrzebne Ci leczenie za granicą nie wymaga uprzedniej zgody NFZ, procedura którą musisz przejść jest stosunkowo mało skomplikowana. Sprowadza się ona do uzyskania skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (o ile już go nie posiadasz), znalezieniu odpowiedniej kliniki, porównania ceny i ustalenia jak dużą część wydatków zwróci NFZ. Następnie wykonujesz świadczenie, kompletujesz odpowiednie dokumenty, składasz wniosek o zwrot i czekasz na pieniądze od NFZ.

Jeśli chcesz zostać przeprowadzony krok po kroku przez naszego Opiekuna Pacjenta skontaktuj się z nami.

Jak wygląda leczenie za granicą nie wymagające zgody NFZ przedstawione jest skrótowo na poniższej grafice.

leczenie za granicą bez zgody nfz

Najistotniejszym i jednocześnie najtrudniejszym zadaniem w przypadku tego trybu może być ustalenie, czy leczenie za granicą ma sens ekonomiczny. Pamiętaj, że NFZ zwróci Ci maksymalnie tylko tyle, ile zapłaciłby za to świadczenie polskiej przychodni lub szpitalowi. Oznacza to, że trzeba porównać to, ile wydamy za granicą za dane świadczenie, z tym ile odda nam NFZ. Przykładowo wykonanie w Niemczech wizyty u specjalisty, która kosztuje 50 Euro, może nie być opłacalne jeżeli NFZ tę samą usługę wycenia na 40 złotych. Z drugiej strony np. w Czechach wykonywane są operacje zaćmy w cenie ok 2.400-4.000 zł, zaś NFZ wycenia tą usługę na nieco ponad 2.200 zł. Oznacza to, że w tym wypadku odzyskamy blisko 100% wydanej kwoty. To, czy leczenie za granicą będzie dla nas opłacalne trzeba rozważyć indywidualnie dla każdego przypadku.

Poniżej znajdziesz opis kolejnych kroków, które obejmuje leczenie za granicą, począwszy od uzyskania skierowania aż do zwrotu wydatków przez NFZ.
1. Skierowanie od lekarza

2. Gdzie leczyć się za granicą

3. Ile zwróci Ci NFZ

4. Wizyta / badanie / operacja i gromadzenie dokumentacji

5. Wniosek o zwrot kosztów leczenia za granicą i otrzymanie zwrotu