Baza wiedzy

Jak dbać o zdrowie oczu? Suplementy diety wspomagające wzrok.

Jak dbać o zdrowie oczu? Suplementy diety wspomagające wzrok.

Istnieje szereg chorób oczu, które rozwijają się wraz z wiekiem. Należą do nich m.in. jaskra, zaćma, starcza krótkowzroczność, a także problemy związane z samym aparatem ochronnym oka – np. niedrożność dróg łzowych czy podwijanie się powiek. Czy istnieje sposób na zahamowanie rozwoju tych chorób?

Suplementy diety a badania naukowe

Badania ostatnich lat dowodzą, że regularne przyjmowanie określonych dawek suplementów diety jest w stanie nie tylko zahamować rozwój niektórych schorzeń narządu wzroku, ale także doprowadzić do cofnięcia powstałych już uszkodzeń. Oczywiście należy pamiętać, że to dieta powinna stanowić pierwsze źródło niezbędnych witamin i mikroelementów. Odpowiednio zbilansowany schemat żywieniowy można wspierać przyjmowaniem suplementów. Do składników, które mają ogromny wpływ na wzrok zaliczają się: tauryna, cynk, miedź, selen, L-cysteina, witaminy A, E, C oraz z grupy B.

Badania przeprowadzone na grupie pacjentów cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej, którzy przyjmowali regularnie 25 mg cynku w formie tabletek, potwierdziły znaczną poprawę wzroku. Podobne analizy wykonano na grupie przyjmującej mieszaninę witamin (A, C, E, beta-karoten, cynk, tauryna, miedź, luteina, zeaksantyna) i uzyskano równie zadowalające wyniki. W przypadku starczego zwyrodnienia plamki żółtej oka pozytywne efekty przynosiła także terapia polegająca na przyjmowaniu suplementów z miłorzębu japońskiego (Ginkgobiloba), które znacznie poprawiały ostrość widzenia wskutek zwiększenia przepływu krwi do oczu.

Działanie mikroelementów i witamin na wzrok

Wspominana często tauryna obecna jest m.in. w mięsie indyka, soczewicy lub mleku krowim i kozim i to właśnie ona odpowiada za ochronę białka znajdującego się w soczewce oka. W związku z tym jest to idealny składnik dla osób narażonych na rozwój zaćmy starczej lub pragnących w sposób naturalny zahamować jej rozwój. Niestety nie istnieje sposób na skuteczne i całkowite zatrzymanie zmian chorobowych powstałych w wyniku zaćmy, która powoduje mętnienie soczewki oka wskutek rozkładu białek. Najskuteczniejszych sposobem gwarantującym pełne wyleczenie jest operacyjne usunięcie uszkodzonej soczewki i zastąpienie jej nową, syntetyczną.

Nie można zapominać o zbawiennym działaniu witamin – A, E, C, i grupy B, które m.in. zwiększają zdolności regeneracyjne oka, polepszają zdolności widzenia w ciemności, uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegają negatywnemu działaniu wolnych rodników czy zmniejszają uczucie znużenia i zmęczenia, co także ma bezpośredni wpływ na ostrość wzroku.

Aby dowiedzieć się więcej

albo