Baza wiedzy

Jak się przygotować do operacji zaćmy? Jakie ubranie do operacji zaćmy?

Jak się przygotować do operacji zaćmy? Jakie ubranie do operacji zaćmy?

Podczas zgłębienia tematu zaćmy, najważniejszą informacją, jaka trafia do pacjenta, jest fakt, iż operacja to jedyny skuteczny sposób na całkowite usunięcie katarakty. Wykonanie takiego zabiegu zapewnia szybki powrót do wcześniejszego świetnego stanu wzroku. Pozostaje pytanie – jak się przygotować do operacji zaćmy?

 

Operacja zaćmy może odbyć się u pacjenta, u którego lekarz zdiagnozował chorobę oczu. Pacjent przed zabiegiem kierowany jest na szereg badań oraz testów. Mają one wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz pomóc w dobraniu odpowiedniej sztucznej soczewki. Przygotowanie do usunięcia zaćmy obejmuje zarówno wizytę u okulisty, jak i u lekarza rodzinnego/ogólnego. Rozpoczyna się ono od wizyty kwalifikacyjnej, w której czasie zazwyczaj następuje diagnoza choroby.

 

Diagnostyka zaćmy

Odpowiadając na pytanie jak się przygotować do operacji zaćmy, należy zacząć od prawidłowej diagnostyki. Proces diagnostyczny obejmuje przede wszystkim szczegółowy wywiad lekarski oraz obserwację dna oka, a także jego przedniej części w lampie szczelinowej. Dzięki tym badaniom lekarz okulista jest w stanie ocenić stopień uszkodzenia soczewki i wpływ schorzenia na nerw wzrokowy.

W czasie wizyty diagnostycznej pacjent powinien poinformować lekarza o zażywanych lekach oraz chorobach przewlekłych, na które cierpi. Wynika to z tego, że niektóre schorzenia i farmaceutyki przyspieszają rozwój zaćmy. Tak dzieje się np. w przypadku cukrzycy czy zażywania leków sterydowych. Niektóre leki mogą też niekorzystnie wpływać na przebieg operacji. W tym gronie znajdują się farmaceutyki na prostatę oraz przeciwkrzepliwe. W takich przypadkach termin operacji usunięcia zaćmy powinien być przyśpieszony.

Wizytę kwalifikacyjna może być umówiona w miejscu Twojego zamieszkania lub już bezpośrednio w klinice przed zabiegiem. Celem umówienia wizyty skontaktuj się z nami.

 

Wybór sztucznej soczewki

Na podstawie badań diagnostycznych dokonuje się też wyboru sztucznej soczewki, czyli tej mającej zastąpić tą naturalną, zmętniałą. Wybrana soczewka zostanie wymieniona w czasie zabiegu. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów soczewek, które znacznie polepszają komfort widzenia po operacji usunięcia zaćmy. Więcej na temat obecnie dostępnych rozwiązań dowiesz się tutaj. Najczęściej wybieranymi soczewkami są te jednoogniskowe asferyczne ze względu na bardzo dobre parametry widzenia i świetną relację ceny do jakości. Alternatywą dla nich są soczewki wieloogniskowe oraz toryczne, których zadaniem jest korygować astygmatyzm. W przypadku zabiegu z wykorzystaniem soczewki jednoogniskowej pacjent może liczyć na refundację zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe różnią się od siebie również materiałem wykonania. Pacjent może zdecydować się na miękkie soczewki akrylowe lub hydrożelowe, w użytku znajdują się też twarde soczewki z PMMA. O rodzaju sztucznej soczewki, a co za tym idzie, kosztach operacji ostatecznie decyduje pacjent. Przed ostateczną decyzją warto dokładnie przyjrzeć się możliwością, jakie dają poszczególne modele. Niektóre pozwalają nie tylko walczyć z zaćmą, ale i innymi wadami wzroku np. astygmatyzmem.

 

jak się przygotować do operacji zaćmy

 

Badania przed operacją zaćmy

Pacjent przed zabiegiem usunięcia zaćmy powinien wykonać podstawowe badania krwi, czyli morfologię, glukozę, jonogram oraz APTT. W wypadku wcześniejszych problemów kardiologicznych konieczne jest też EKG serca. Szczególny nacisk należy postawić na diagnostykę układu krążenia i oddechowego, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Schorzenia te mogą przyczynić się do szybszego rozwoju choroby, a także zakłócić prawidłowy przebieg zabiegu.

Z wynikami badań i testów należy udać się do lekarza rodzinnego, który ocenie ogólną kondycję zdrowotną i potwierdzi, że operacja zaćmy nie niesie niebezpieczeństwa. Zabieg nie może być przeprowadzony u Pacjentów z przeziębieniami, infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi. Powodem jego przesunięcia może być np. opryszczka czy zwykły kaszel. Wszystkie badania powinno się przeprowadzić najpóźniej 2 tygodnie przed zabiegiem.

W dniu operacji

W postępowaniu przedoperacyjnych wielką rolę odgrywa także sam pacjent, ponieważ to od niego zależy, w jaki sposób przygotowuje się w domu do operacji w dniach ją poprzedzających. Pacjent (o ile lekarz nie zaleci inaczej) nie powinien ustawiać lub zmieniać dawkowania leków, które zażywa na co dzień. O stosowanych farmaceutykach trzeba jednak poinformować lekarza okulistę. Niezwykle istotne jest także poinformowanie okulisty o wszystkich przyjmowanych lekach. Powinno się to zrobić co najmniej 7 dni przed planowanym terminem zabiegu. Okres ten pozwoli na stopniowe odstawienie farmaceutyków, których nieprzerwane stosowanie może mieć wpływ na przebieg operacji. Do takich substancji należą leki przeciwkrzepliwe np.: Aspiryna, Polopiryna, Polokard czy Acard – stosowane m.in. w przypadku chorób starczych (nadciśnienie). Lekarz może zlecić też stosowanie na 2 dni przed zabiegiem zakraplać kropli antybiotykowych 4 razy dziennie.

W dniu zabiegu przygotowania do operacji zaćmy obejmują unikanie alkoholu, kawy oraz innych napojów z kofeiną, zjedzenie lekkiego posiłku w wyznaczonych przez anestezjologa godzinach, wzięcie prysznica lub kąpieli wraz z myciem włosów (po zabiegu może być to utrudnione, ponieważ oka nie można narażać na kontakt z wodą i detergentami). Przed operacją nie można używać żadnych kremów pielęgnacyjnych, a twarz umyć jedynie wodą.

 

Jakie ubranie do operacji zaćmy

W przypadku kobiet niewskazany jest także makijaż – szczególną uwagę należy zwrócić na okolice oka i zrezygnować z użycia tuszu do rzęs i cieni do powiek. Ograniczenie kontaktu okolic oka z jakimikolwiek substancjami zmniejszy ryzyko powstania infekcji w czasie operacji. Zrezygnować należy nie tylko z makijażu, ale i z biżuterii, którą lepiej zostawić w domu. Zamiast tego dobrze jest założyć wygodne ubrania oraz do kliniki zabrać ze sobą piżamę/ dres i kapcie. Dobrze jest też wcześniej zaplanować bezpieczny powrót do domu. Pacjenci po operacji zaćmy wypisywani są po kilku godzinach. Najlepiej jest, jeśli do domu mogą wrócić w obecności osoby towarzyszącej, ponieważ zdolność widzenia będzie poważnie ograniczona.

 

Przygotowanie do operacji zaćmy – dlaczego nie można ich pominąć?

Przygotowanie do operacji zaćmy minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań takich jak np. stany zapalne. Pozwalają one również określić, czy zabieg negatywnie nie wpłynie na ogólny stan zdrowia. Dzięki nim pacjent w czasie zabiegu będzie też czuł się bardziej komfortowo i wygodniej. Jest to ważne, mimo że operacja trwa jedynie 20 do 30 minut.

 

Przeczytaj więcej na temat zaćmy:

Leczenie zaćmy
Jak zmieniało się leczenie zaćmy
Jak powstaje zaćma
Czynniki ryzyka i powstawanie zaćmy
Na czym polega operacyjne leczenie zaćmy
Dlaczego warto pojechać do Czech na operację zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Operacja zaćmy
Diagnozowanie zaćmy
Objawy zaćmy
Widzenie po operacji zaćmy
Leczenie zaćmy ziołami
Jak się przygotować do operacji zaćmy
Laserowe usuwanie zaćmy
Jak widzi człowiek z zaćmą
Zaćma a jaskra

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz