Baza wiedzy

Jakie soczewki refunduje NFZ 2020 roku?

Jakie soczewki refunduje NFZ 2020 roku?

Operacja usunięcia zaćmy to jedyny ratunek dla osób ze zmętniałą soczewką wewnątrzgałkową. Tylko ona może przywrócić ostrość widzenia. Zabieg wykonać można zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Okazuje się jednak, że obydwie te możliwości mają znaczne wady. Zabieg prywatny w Polsce wiąże się z wysokimi kosztami natomiast operacja zaćmy na NFZ to bardzo długie oczekiwanie na kwalifikacje do zabiegu i konsultacje ze specjalistą, a także soczewki starszej generacji. Mimo to nadal można skorzystać ze zrefundowanych soczewek. Jakie soczewki refunduje NFZ w 2020 roku?

Operacja zaćmy na NFZ

O niekończących się kolejkach do lekarzy – specjalistów w Polsce słyszał niemal każdy. Sprawia to, że osoby z kataraktą mają problem z uzyskaniem natychmiastowej pomocy. Nieleczona zaćma może natomiast doprowadzić do całkowitej ślepoty. Długie kolejki to jednak niejedyny argument przemawiający za zrezygnowaniem z leczenia zaćmy w Polsce. Kolejnym jest jakość stosowanych sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych. Podczas zabiegów finansowanych przez NFZ w Polsce stosowane są te starszej generacji niż chociażby w klinikach w Czechach, Niemczech czy na Litwie.

Jakie soczewki refunduje NFZ 2020?

W Polsce operacja zaćmy jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że poddając się zabiegowi w szpitalu publiczny w wyznaczonym przez niego terminie, nie ponosi się żadnych kosztów. NFZ pokrywa zarówno samo przeprowadzenie zabiegu, jak i kwalifikacje do niego, zakup soczewek, konsultacje pooperacyjne. Brak kosztów to dobra wiadomość dla pacjenta – ma jednak i swoją negatywną stronę.

W 2020 roku podobnie jak w latach poprzednich NFZ nie daje pacjentom możliwości wyboru rodzaju soczewek. Podczas zabiegu refundowanego wszczepiana jest soczewka jednoogniskowa. Pozwala ona jedynie na uzyskanie dobrego widzenia do dali, natomiast nie przywraca widzenia z bliska i na inne odległości np. pośrednie. Dla pacjenta oznacza to, że będzie musiał nosić okulary korekcyjne do bliży, czyli do czytania czy pracy przy komputerze. Jest to znaczne utrudnienie, które obniża komfort życia. Dodatkowo soczewki refundowane przez NFZ nie posiadają filtra światła niebieskiego. W praktyce oznacza to, że nie chronią one siatkówki oka. Wszystko to sprawia, że refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia soczewki sferyczne zaliczane są do tych starszej generacji.

Czy NFZ refunduje soczewki wewnątrzgałkowe nowej generacji?

Medycyna zna o wiele nowocześniejsze soczewki niż te refundowane przez NFZ. To takich należą m.in. soczewki jednoogniskowe asferyczne białe. Pozwalają one widzieć z bliska i daleka. Na rynku dostępne są również jeszcze nowocześniejsze sztuczne soczewki taki jak soczewki asferyczne z żółtym filtrem światła niebieskiego, asferyczne toryczne soczewki z żółtym filtrem światła niebieskiego i UV czy ultranowoczesne trójogniskowe soczewki z żółtym filtrem światła niebieskiego i UV.

Z nich niestety nie może skorzystać polski pacjent leczący się na NFZ nad Wisłą. Prawo zabrania do zabiegów szpitalnych dopłacać i tym samym wybierać nowszy model soczewki. Pacjent, który chce ją mieć, zmuszony jest poddać się operacji w trybie prywatnym. Oznacza to, że z własnej kieszeni musi zapłacić zarówno za zabieg, jak i soczewkę. Nie są to małe koszty. Operacja usunięcia katarakty w prywatnej klinice to koszt ok. 4000 złotych na jedno oko przy wykorzystaniu standardowej soczewki. Ostateczna cena uzależniona jest od rodzaju wszczepianej soczewki. Soczewki najnowszej generacji to w niektórych prywatnych polskich klinikach nawet 8000 – 9000 złotych. Decydują się na zabieg w prywatnej klinice całość kosztów operacji, leków, zakupu soczewek, badań kwalifikacyjnych i wizyt kontrolnych należy pokryć z własnej kieszeni.

Jakie soczewki refunduje NFZ w 2020 przy leczeniu w Czechach, Niemczech lub na Liwie?

Rok 2020 nie przyniósł żadnych zmian w zakresie refundacji soczewek przez NFZ przy leczeniu zaćmy za granicą. W przypadku gdy operacja na kataraktę wykonana jest w Czechach, Niemczech lub na Litwie NFZ zwróci pacjentowi całość kwoty, jaka przewidziana jest na leczenie zaćmy w Polsce. Suma ta to ok. 2200 złotych na osobę. Zwrotu NFZ dokonuje bez względu na to, jakie soczewki zostały wykorzystane do leczenia za granicą. Nie musi być to ta sama, co stosowana jest w placówkach szpitalnych w Polsce.

W praktyce oznacza to, że decydując się na leczenie za granicą, można otrzymać o wiele lepszą soczewkę przy praktycznie zerowych kosztach. Przykładem jest operacja zaćmy w Czechach. U naszych południowych sąsiadów standardowo wykorzystuje się asferyczną zmiennoogniskową soczewkę, która pozwala widzieć z bliska i z daleka. Cena takiej soczewki dla polskiego pacjenta to 0 złotych – całość kosztów pokrywa NFZ. Pacjent ma również możliwość wybrania lepszej soczewki i dopłacenia do operacji zaćmy.

Operacja zaćmy to zabieg refundowany przez NFZ. W dobie transgranicznej opieki medycznej pacjent może jednak zdecydować, gdzie będzie ona wykonana. NFZ zwróci równowartość polskiego zabiegu, jeśli operacyjne leczenie katarakty odbędzie się na terenie państwa Unii Europejskiej. Zorganizowanie zabiegu nie jest trudne, a wiele można zyskać. Przede wszystkim pacjent może liczyć na szybką kwalifikacje do zabiegu i natychmiastowy termin operacji oraz możliwość wyboru lepszej niż standardowa soczewki. Opcja warta jest rozważenia, ponieważ w zakresie refundowania soczewek wewnątrzgałkowych przy zabiegach w Polsce rok 2020 nie przyniósł żadnych nowości. Nie ma też żadnych planów, aby NFZ zamierzał wprowadzić refundacje soczewek nowszej generacji. Dla pacjentów szukających specjalistycznych rozwiązań leczenie zaćmy za granicą jest więc jedyną okazja do uniknięcia wysokich kosztów za wszczepienie wysokiej jakości soczewki wewnątrzgałkowej.

Aby dowiedzieć się więcej

albo