Baza wiedzy

Na czym polega diagnozowanie zaćmy

Na czym polega diagnozowanie zaćmy

Wraz z wiekiem u wielu ludzi zaczynają pojawiać się dolegliwości związane z przepracowaniem organizmu. Około 50-tego roku życia warto skupić się na wzmożonej profilaktyce zdrowia, aby ułatwić lekarzom diagnozę różnego rodzaju schorzeń na wczesnym etapie ich rozwoju, co znacznie zwiększa szansę na 100%-owe wyleczenie. Jedną z dziedzin medycyny, o której nie można zapominać udając się na kontrolne badania do lekarza jest oczywiście okulistyka. Wiele osób powyżej 50-tego roku życia zaczyna skarżyć się na pogorszenie wzroku. Czasami oczywiście jest to po prostu początek „starczej krótkowzroczności”, ale często zaburzenia ostrego widzenia są lekceważone przez pacjentów, a jest to pierwszy objaw zaćmy.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli masz problemy ze wzrokiem i zauważasz, że co jakiś czas potrzebujesz coraz to silniejszych szkieł korekcyjnych w okularach, to jest to pierwszy syndrom alarmujący, iż może dziać się coś złego z Twoją soczewką. Zaćma to nic innego jak najczęstsza choroba narządu wzroku powodująca zmętnienie soczewki. Proces ten prowadzi do zaburzenia przedostawania się promieni słonecznych na siatkówkę znajdującą się we wnętrzu oka. Wskutek tego zaburzenia uniemożliwione jest ostre widzenie. Zlekceważenie objawów zaćmy może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Warto pamiętać, że stosunkowo szybko zdiagnozowana zaćma jest 100%-owo wyleczalna.

Podczas wizyty u okulisty naprawdę nie ma się czego obawiać. Lekarz specjalista za pomocą specjalnego wziernika okulistycznego przeanalizuje stan soczewki i skontroluje dno oka, a także przeprowadzi wywiad lekarski. Całość procesu diagnostycznego jest całkowicie nieinwazyjna i może się jedynie wiązać z wpuszczeniem kropel do oczu. Zaćma nie jest także najłatwiejszą chorobą do zdiagnozowania, ponieważ nie wiąże się z innymi charakterystycznymi objawami oprócz pogorszenia ostrości wzroku, dlatego warto pamiętać o częstych wizytach kontrolnych.

Niestety, ale nie istnieje żaden sposób, aby wyleczyć zaćmę za pomocą środków farmakologicznych. Krople do oczu mogą jedynie spowolnić proces rozwoju choroby i odsunąć w czasie konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i umieszczenie na jej miejscu nowej, to aktualnie jedyne skuteczne formy leczenia tej choroby. Jest to zabieg kompletnie nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny. W rzadkich przypadkach jedyne jego komplikacje, to zakażenie pooperacyjne, które wiąże się z przyjmowaniem antybiotyków w formie kropli do oczu.

Aby dowiedzieć się więcej

albo