Baza wiedzy

Jak się przygotować do operacji zaćmy?

Jak się przygotować do operacji zaćmy?

Podczas zgłębienia tematu zaćmy, najważniejszą informacją jaka trafia do pacjenta jest fakt, iż operacja to jedyny skuteczny sposób na całkowite usunięcie zaćmy – to znaczy usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nową, wykonaną z hydrożelu lub silikonu. Wykonanie takiego zabiegu zapewnia szybki powrót do wcześniejszego świetnego stanu wzroku. Jednak, aby odbył się bez komplikacji, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Diagnostyka i wybór soczewki

Jednym z najważniejszych etapów przygotowania do operacji zaćmy jest jej prawidłowa diagnostyka oraz wybór soczewki, która zastąpi tę zniszczoną pod wpływem rozwoju choroby. Proces diagnostyczny obejmuje przede wszystkim szczegółowy wywiad lekarski oraz obserwację dna oka, a także jego przedniej części w lampie szczelinowej. Dzięki tym badaniom lekarz okulista jest w stanie ocenić stopień uszkodzenia soczewki i wpływ schorzenia na nerw wzrokowy. To także pierwszy krok do wyboru specjalistycznej sztucznej soczewki, która zostanie wykorzystana podczas operacji. Ostateczny wybór związany także z kosztami zabiegu należy do pacjenta. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów soczewek, które znacznie polepszają komfort widzenia po operacji usunięcia zaćmy. Najczęściej wybieranymi soczewkami są te wieloogniskowe ze względu na brak konieczności korzystania z okularów korekcyjnych po operacji.

Postępowanie bezpośrednio przed operacją

W postępowaniu przedoperacyjnych wielką rolę odgrywa także sam pacjent, ponieważ to od niego zależy w jaki sposób przygotuje się w domu w dzień poprzedzających operację. W związku z tym należy pamiętać, aby przed operacją nie używać żadnych kremów pielęgnacyjnych, a twarz umyć jedynie wodą. W przypadku kobiet niewskazany jest także makijaż – szczególną uwagę należy zwrócić na okolice oka i zrezygnować z użycia tuszu to rzęs i cieni do powiek. Ograniczenie kontaktu okolic oka z jakimikolwiek substancjami zmniejszy ryzyko powstania infekcji w czasie operacji.

Niezwykle istotne jest także poinformowanie lekarza okulisty o wszystkich przyjmowanych lekach co najmniej 7 dni przed planowanym terminem zabiegu. Okres ten pozwoli na stopniowe odstawienie farmaceutyków, których nieprzerwane stosowanie może mieć wpływ na przebieg operacji. Do takich substancji należą leki przeciwkrzepliwe np.: Aspiryna, Polopiryna, Polokard czy Acard – stosowane m.in. w przypadku chorób starczych (nadciśnienie).

Zabieg usunięcia zaćmy jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu i trwa ok. 30 min. Jest bezbolesny, nieinwazyjny i rzadko wiąże się z komplikacjami pooperacyjnymi.

Aby dowiedzieć się więcej

albo