Baza wiedzy

Różnice między zaćmą a jaskrą

Różnice między zaćmą a jaskrą

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi miewa problemy ze wzrokiem i to już w coraz wcześniejszym wieku. Zazwyczaj wszystkie choroby narządu wzroku zaczynają się tak samo – zaczynamy gorzej widzieć. Osoby powyżej 45-50 roku życia są znacznie bardziej narażone na pojawienie się takich schorzeń. W związku z tym pierwsze niepokojące objawy dotyczące wzroku powinny skłonić każdego do wizyty u okulisty.

Objawy choroby oczu

Wiele osób niesłusznie uważa, że drobne pogorszenie ostrości wzroku lub rozmyty, niejasny obraz widzenia, to zwyczajne objawy krótkowzroczności. W żadnym przypadku nie należy ignorować oznak, które daje nam nasz organizm! Największym błędem, jaki popełnia wielu pacjentów jest wybór okularów korekcyjnych w markecie na własną rękę bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą! Nie można zapomnieć, że choroby oczu rozwijają się bardzo wolno i na wczesnych etapach objawiają się mało charakterystycznymi cechami. W związku z tym każde pogorszenie wzroku powinno skłonić pacjenta do wizyty u lekarza specjalisty, który wykona niezbędne badania diagnostyczne i być może uda mu się odkryć chorobę na jej wczesnym etapie.

Jaskra i zaćma

Niestety do chorób cieszących się złą popularnością należą obecnie jaskra i zaćma. To dwie jednostki chorobowe, których nieleczenie i brak szybkiej diagnozy może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Najbardziej narażonymi osobami są pacjenci w wieku powyżej 45 roku życia. Zaćma to schorzenie polegające na stopniowym mętnieniu soczewki oka wskutek przemian biochemicznych zachodzących w obrębie białek znajdujących się wewnątrz oka. Natomiast jaskra pojawia się na drodze zwiększenia ciśnienie wewnątrzgałkowego, które prowadzi do ucisku na nerwy wzrokowe. W obu przypadkach długo utrzymujący się patologiczny stan może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Objawy zaćmy i jaskry

Objawami, które powinny skłonić pacjentów do niezwłocznego zgłoszenia się do specjalisty jest z pewnością światłowstręt w przypadku jaskry, a także trudności z widzeniem w zmroku, przewlekłe łzawienia i przede wszystkim ciemne plamy wokół pola widzenia. W przypadku objawów zaćmy należy zaniepokoić się postępującą utratą ostrości widzenia i faktem, iż okulary korekcyjne przestają już pomagać.

Wizyta u lekarza okulisty

Wizyta u okulisty jest niezbędna, aby skutecznie zdiagnozować obie jednostki chorobowe. Badania polegają na analizie mętności soczewki, skontrolowaniu dna oka, tarczy wzrokowej, a w przypadku podejrzenia jaskry także sprawdzeniu ciśnienie wewnątrzgałkowego i wykonaniu badania polegającego na ocenie pola widzenia.

Aby dowiedzieć się więcej

albo